Date

מהי אדריכלות?

אדריכלות היא אומנות הבנייה ועוסקת בעיצוב ותכנון של חללים ומבנים. העיסוק בחלל הוא מקטן עד גדול – מתכנון ברמת המיקרו, של הריהוט ופרטי המבנה, ועד לרמת המאקרו, בתכנון עירוני. אדריכלות כוללת מגוון תחומי התמחות בהם אדריכלות פנים, אדריכלות מבני ציבור, אדריכלות נוף אדריכלות מגורם ועוד.

תכנון מראה חיצוני

במהלך העבודה, האדריכל הוא שיחליט על האופן בו ייראה המבנה חיצונית. היבטים כמו מיקום הבית, צורת וגודל החלונות והדלתות, סוגי קירות וצבע, עיצוב גינה ומרפסת, יהיו בתחום אחריותו. מסיבה זו, במקצוע ישנה חשיבות רבה לגישה אסתטית של איש המקצוע, אשר נדרשת על מנת להגיע לתוצר המספק ביותר לבסוף.

תכנון מראה פנימי

כשמדובר בחלק הפנימי של המבנה, האדריכל יהיה אחראי על חלוקת החדרים וקביעת גודלם, עיצוב ותכנון החלל ונקודות מים וחשמל, ריהוט ומטבח, תכנון גרם המדרגות ועיצוב המסדרונות ועוד. בתכנון המרחב הפנימי נדרשת כמובן עבודה אסתטית, אך חשוב לא פחות – מחשבה פונקציונלית שתאפשר שימוש מיטיב בחללי הבית השונים.

ארגון התכנונים בצורה נגישה ונוחה

את התוכנית האדריכלית, האדריכל יארגן בתוכנה ממוחשבת שמציגה את שלל השרטוטים והעיצובים שהכין. בתוכנה ניתן להציג את אלה משלל נקודות מבט שיאפשרו ללקוח להבין לעומק את עבודתו. בסופו של דבר, מטרת האדריכל היא כמובן לתכנן מבנה שהלקוח יהיה שבע רצון ממנו ובהתאם, העבודה נעשית בצורה משותפת. האדריכל יתכנן את המבנה בהתאם להעדפות הלקוח ויתייעץ איתו בנוגע לאפשרויות עיצוביות שונות שעומדות על הפרק.

וועדת התכנון והבנייה

כאשר יש תוכנית בנייה מגובשת, שהוסכמה כמובן גם על ידי הלקוח – הגיע הזמן להוציא את הפרויקט לאור. לפני תחילת הפרויקט, על האדריכל לדאוג לקבלת אישור של וועדת התכנון והבנייה, שתפקידה הוא לבחון את היבטיה השונים של התוכנית ביחס לתקנים והמגבלות כחוק. האדריכל ייצג את תיק הפרויקט מול וועדת תכנון ובנייה והוא שידאג לקבלת אישור הבנייה.

ליווי העבודה

לאחר קבלת האישור, ניתן להתחיל בביצוע העבודה ובמהלכה, האדריכל יפקח על ביצוע העבודה באמצעות ביקורים תכופים באתר. האדריכל יוודא שאנשי המקצוע מבצעים את העבודה עם חומרים איכותיים ומתאימים, ייעץ ללקוח על שינויים אפשריים בשיטת הבנייה בהתאם להתפתחויות בשטח, ויפקח כמובן שהעבודה נעשית בהתאם לתוכנית המקורית.

מה ההבדל בין אדריכלות לעיצוב פנים?

העיסוק של אדריכל ומעצב פנים אמנם דומה, אך חשוב לשים את הדעת על ההבדלים המשמעותיים בין אלה. אדריכלים יכולים להיות גם מעצבי פנים בהכשרתם, אך מעצבי פנים אינם בעלי הכשרה לבצע את עבודת האדריכל. מעצבי פנים על פי רוב, סיימו לימודי תואר, ורשאים לעצב חללים פנימיים בלבד. בנוסף, לעומת אדריכלים, מעצבי פנים בעלי הסמכה של ביצוע תכנון פנימי של מבנה קיים בלבד בעבודות שיפוץ ושדרוג, אך אינם יכולים להציע שירותי תכנון של מבנה חדש.

איך בוחרים אדריכל?

בחירה של משרד אדריכלות הנכון עבור הפרויקט האישי שלנו עשויה להיות מורכבת, אך האמת היא שעם קצת מחשבה ניתן לבצע את הבחירה הנכונה ביותר. אלו הם כמה פרמטרים שחשוב לקחת בחשבון.

התמחות

התמחות האדריכל היא כמובן הדבר הראשון שחשוב לקחת בחשבון. לצורך העניין, איש המקצוע בו תיעזרו לתכנון הבית כנראה יהיה אדריכל שמתמחה במגורים. סביר כי לטובת פרויקטים גדולים של תכנון ערים, הידע של האדריכל הפרטי יוכל לעזור מעט פחות.

ניסיון

ניסיון האדריכל כמובן משמעותי על מנת להנות מאיש מקצוע מנוסה שמכיר את העבודה מקרוב. כמו בכל תחום, גם בארכיטקטורה, ככל שמתנסים יותר בעבודה בשטח, כך משתפרים ונהיים טובים יותר. כשאתם מתלבטים בין האדרכילים השונים, חשוב שתקראו חוות דעת של לקוחות עבר ותתרשמו מהניסיון שאיש המקצוע צבר במרוצת השנים. אדריכל שלקוחותיו היו מרוצים בעבר, צפוי להעניק גם לכם עבודה מצוינת.

סגנון

בסופו של דבר, הסגנון העיצובי האישי של האדריכל הוא כנראה הפרמטר המשמעותי ביותר מבחינת הצפי של סוג התוצר. חשוב ללכת לאדריכל שהעבודות שלו לטעמכם, ושהסגנון העיצובי שלו מדבר אליכם.

בנוסף, חשוב לא פחות מהסגנון העיצובי, ישנו גם סגנון העבודה. בחרו באיש מקצוע שהשאיר עליכם רושם ראשוני חיובי, שאתם חושבים שיהיה לכם נעים לעבוד איתו.

More
articles

איך לבחור מפקח בנייה

בחירת מפקח בנייה הינה מלאכת מחשבת של ממש הטומנת בחובה לא מעט אתגרים, לכן אין מן הנמנע שנרצה לבצע את הבחירה הזו בצורה נכונה וחכמה.

קרא עוד »

מי האדריכל ומה תפקידו?

אדריכלות הייתה חלק בלתי נפרד מהציוויליזציה האנושית מאז ראשית הזמן. תפקידו של אדריכל התפתח עם השנים, אך עקרונות היסוד נותרו זהים. במאמר זה נבדוק מיהו

קרא עוד »

מתי צריך קונסטרוקטר?

קונסטרוקציה, או הנדסת בניין בשמה הפחות רשמי, היא תחום העוסק בעיקרו בתכנון שלד לבניין ובחינת חוזק של מבנים במצבים גבוליים. הקונסטרוקטור הוא איש מקצוע שהוציא

קרא עוד »
להתחלת השיחה
1
💬 איך אפשר לעזור?
היי 👋 כאן נציג של א.ס תורג'מן,
איך אפשר לעזור לך?
דילוג לתוכן